Energiebelasting en investeringsaftrek in 2027
Op deze pagina
Op Prinsjesdag presenteerde het kabinet het Belastingplan 2027. Voor bedrijven zijn twee punten relevant: de verwachte tarieven voor de energiebelasting in 2027 (fiscale sleuteltabel bij het Belastingplan) en een hogere energie-investeringsaftrek (EIA, voorstel in het Belastingplan). De EIA-verhoging is een voorstel dat het parlement nog moet aannemen; de energiebelastingtarieven voor 2027 zijn nog verwachtingen en worden eind 2026 definitief.
De energiebelasting per schijf in 2026 en 2027
De energiebelasting op stroom verandert in 2027 per schijf met hooguit enkele procenten. In de schijf van 50.000 kWh tot 10 miljoen kWh, waarin bij middelgrote bedrijven het grootste deel van het verbruik valt, gaat het tarief van 3,735 naar 3,78 cent per kWh. De eerste 10.000 kWh worden juist iets goedkoper: van 9,161 naar 8,80 cent. Boven 10 miljoen kWh blijft het zakelijke tarief 0,31 cent. Op gas stijgen de tarieven sterker, met 2,4 tot 6,8 procent per schijf. Voor de glastuinbouw stelt het kabinet voor de verlaagde tarieven in 2027 verder te verlagen, als compensatie voor de bijmengverplichting voor groen gas (als die per 1 januari 2027 ingaat). Over de compensatie na 2027 besluit het kabinet in 2027.
Energiebelasting per schijf, 2026 en 2027
| Schijf | Eenheid | 2026 | 2027 (verwacht) | Verschil |
|---|---|---|---|---|
| Stroom 0-10.000 kWh | ct/kWh | 9,161 | 8,80 | −3,9% |
| Stroom 10.000-50.000 kWh | ct/kWh | 6,671 | 6,78 | 1,6% |
| Stroom 50.000 kWh-10 mln kWh | ct/kWh | 3,735 | 3,78 | 1,2% |
| Stroom boven 10 mln kWh (zakelijk) | ct/kWh | 0,310 | 0,31 | 0,0% |
| Gas 0-170.000 m³ | ct/m³ | 60,066 | 61,63 | 2,6% |
| Gas 170.000 m³-1 mln m³ | ct/m³ | 33,085 | 35,01 | 5,8% |
| Gas 1-10 mln m³ | ct/m³ | 21,396 | 22,85 | 6,8% |
| Gas boven 10 mln m³ | ct/m³ | 5,313 | 5,44 | 2,4% |
De belastingvermindering per aansluiting blijft vrijwel gelijk: € 519,80 in 2026 en € 519,58 in 2027, exclusief btw. Reken niet met een vaste indexatie. De tabelcorrectiefactor voor 2027 is 1,026, maar de verwachte tarieven volgen die niet per schijf.
Rekenvoorbeeld: 500 MWh stroom en 100.000 m³ gas
Voor een bedrijf met 500 MWh stroom en 100.000 m³ gas stijgt de energiebelasting in 2027 met ongeveer € 1.774, of 2,2 procent. Op stroom gaat het om € 210 (1,1 procent), op gas om € 1.564 (2,6 procent). De stroomstijging blijft klein omdat de eerste 10.000 kWh € 36 goedkoper worden, terwijl de hogere schijven licht stijgen. Daarbij gaan we uit van één aansluiting per energiedrager, hetzelfde verbruik in beide jaren, recht op de vermindering, geen vrijstellingen en bedragen exclusief btw.
Rekenvoorbeeld: energiebelasting bij 500 MWh stroom en 100.000 m³ gas
| Post | 2026 | 2027 (verwacht) | Verschil |
|---|---|---|---|
| Stroom, eerste 10.000 kWh | € 916,10 | € 880,00 | −€ 36,10 |
| Stroom, 10.000-50.000 kWh | € 2.668,40 | € 2.712,00 | € 43,60 |
| Stroom, 50.000-500.000 kWh | € 16.807,50 | € 17.010,00 | € 202,50 |
| Vermindering energiebelasting | −€ 519,80 | −€ 519,58 | € 0,22 |
| Energiebelasting stroom | € 19.872,20 | € 20.082,42 | € 210,22 |
| Energiebelasting gas, 100.000 m³ | € 60.066,00 | € 61.630,00 | € 1.564,00 |
| Totaal energiebelasting | € 79.938,20 | € 81.712,42 | € 1.774,22 |
Ter vergelijking: de regionale nettarieven stijgen volgens de voorstellen voor 2027 gemiddeld met ongeveer 20 procent. Betaalt dit bedrijf meer dan ongeveer € 8.900 per jaar aan transportkosten, dan stijgen alleen de netkosten al meer dan de hele energiebelasting stijgt (€ 1.774).
Een hogere investeringsaftrek en de SDE++
De EIA gaat volgens het voorstel per 1 januari 2027 van 40 naar 45,5 procent van het investeringsbedrag. Dat percentage trekt u extra af van uw fiscale winst, bovenop de gewone afschrijving. Bij het huidige Vpb-tarief van 25,8 procent (winst boven € 200.000) levert dat netto 11,7 procent van de investering op, tegen 10,3 procent nu. Een investering van € 100.000 geeft dan € 11.739 belastingvoordeel in plaats van € 10.320. De minimale investering blijft € 2.500 per bedrijfsmiddel en het budget van de regeling (€ 460 miljoen in 2026) gaat niet omhoog. De regeling is populair: over 2025 meldden bedrijven volgens RVO bijna € 4 miljard aan investeringen, 23 procent meer dan een jaar eerder.
Voor wie duurzame energie wil opwekken of CO2-uitstoot wil verminderen, is de SDE++ de belangrijkste subsidie. De enige ronde van 2026 heeft een budget van € 8 miljard en is open van 27 oktober 2026 (09:00 uur) tot en met 26 november 2026 (17:00 uur). Voor dezelfde installatie kunt u SDE++ niet combineren met de EIA.
Wat betekent dit voor u?
- Gebruik voor uw begroting 2027 de verwachte tarieven en controleer ze zodra de Belastingdienst de definitieve tarieven publiceert.
- Plant u een investering in energiebesparing? Valt die in 2027, dan geldt volgens het voorstel 45,5 procent aftrek in plaats van 40 procent.
- Kies per installatie tussen SDE++ en EIA, want beide tegelijk kan niet.
- Wilt u SDE++ aanvragen, houd dan 27 oktober tot en met 26 november 2026 vrij.
- Kijk ook naar uw netkosten: daar zit volgens de huidige voorstellen voor de meeste verbruikers in 2027 de grootste stijging.
COMCAM kan dit rekenvoorbeeld voor uw eigen verbruik doorrekenen.
Bronnen: Rijksoverheid, Belastingplan 2027 (15 september 2026) en Fiscale sleuteltabel 2027; Belastingdienst, tarieven energiebelasting en vennootschapsbelasting 2026; Rijksoverheid, opbouw energierekening; RVO, SDE++ en EIA (oktober 2026); ACM (7 oktober 2026).
Geldt dit ook voor uw bedrijf?
Onze energiespecialisten kijken graag wat dit betekent voor uw aansluitingen, uw contract en uw inkoopsituatie. Vrijblijvend.





